Blog

Living coral – najmodniejszy!

Instytut Pantone ogłosił living coral kolorem roku 2019. Podczas panelu Kolor ma znaczenie – trendy 2019 na 4DesignDays w Katowicach architekci zastanawiali się, jak koralowy zagra we wnętrzach – czy wystąpi tylko w dodatkach, czy też będzie wykorzystywany odważniej, czy go pokochamy i czy zostanie z nami na dłużej.

Living coral to mieszanka różowego, czerwonego i pomarańczowego z kroplą złota. Kolor zdecydowanie energetyczny i optymistyczny. Ciężko przejść obok niego obojętnie. Powinien zatem zostać przyjęty z entuzjazmem, a jednak budzi wśród projektantów wnętrz skrajne emocje. Wielu podchodzi do nowego trendu ostrożnie i widzi go jedynie w dodatkach, jako uzupełnienie, delikatne kolorystyczne dopełnienie. Tylko nieliczni wróżą mu wiekszą popularność i mocne wejście. Dlaczego tak się dzieje?
Okazuje się, że z kolorem roku 2019 wiążą się takie odczucia jak tymczasowość, ulotność, zmienność, przemijanie i beztroska. Jedni odbierają to jako pozytywną, młodzieńczą energię, drudzy widzą w tym brak powagi i elegancji. Pierwsi przyjmują living coral jako idealne uzupełnienie modnych ostatnio odcieni pudrowego różu, granatu i pastelowej zieleni, tymczasem sceptycy obawiają się że teraz modny, za chwilę będzie odbierany jako tandetny i irytujący. 
Zobaczymy kto ma rację. Tymczasem przed nami jeszcze cały 2019 i warto zastanowić się jak wykorzystać najmodniejszy kolor w tym sezonie i gdzie sprawdzi się wyjątkowo dobrze. Przygotowałam dla Was kilka propozycji.

Pokoje dla dzieci

Living coral warto wziąć pod uwagę w projektowaniu pokoi dla dzieci, szczególnie dla dziewczynek. Świetnie zagra w jasnych wnętrzach z przewagą bieli, raczej w kombinacji z innymi kolorami, a nie jako dominanta. Koralowy doskonale zaprezentuje się w towarzystwie równie intensywnych barw np. różowego, pomarańczowego, żółtego, miętowego, turkusowego. Wniesie do pokoju dziecka tak pożądaną radość, optymizm, beztroskę i pozytywną energię. 

Tarasy, balkony, kawiarnie …

Mam przeczucie, że living coral najmocniej zaakcentuje swoją obecność w sezonie wiosenno-letnim. Będzie pojawiać się na tarasach, balkonach, a także w lokalach usługowych w wakacyjnym klimacie, takich jak lodziarnie, cukiernie, ogródki restauracyjne i kawiarniane. Koralowe poduszki, pledy, papierowe lampiony i girlandy oraz ceramika i szkło idealnie wpasują się w letni, pozytywny i beztroski klimat.

Koralowe łazienki

Living coral wyjątkowo dobrze prezentuje się w łazienkach. Widać, że woda jest jego naturalnym uzupełnieniem. Wypada świetnie zarówno w wersji monochromatycznej jak i w połączeniu z granatem i odcieniami zieleni.

Elegancki salon?

Czy living coral pasuje do eleganckiego wnętrza? Moim zdaniem warto zaryzykować! Stylowo wygląda w połączeniu z granatem, butelkową zielenią i złotem oraz mosiądzem. Doskonały efekt osiągniemy również łącząc go ze stonowanymi kolorami ziemi – szarościami i beżami.

Blog

Trawy ozdobne lubią towarzystwo!

Trawy ozdobne są teraz wyjątkowo modne. Rozplenice japońskie, miskanty, trzcinniki często można spotkać w miejskich nasadzeniach oraz prywatnych ogródkach. Oprócz walorów estetycznych trawy mają wiele zalet. Zazwyczaj są mało wymagające jeżeli chodzi o podłoże i nawadnianie. Są atrakcyjne od początku lata a ich przesuszone kłosy zdobią ogród do późnej jesieni, kiedy większość roślin swój najlepszy moment ma za sobą. Dobrze wyglądają zarówno przy nowoczesnych, miejskich zabudowaniach oraz naturalistycznych, sielskich założeniach. Trawy znakomicie łączą się z innymi modnymi roślinami.

Przepięknie wyglądają z jeżówkami i krwawnikiem, doskonale komponują się z rdestem i werbeną, są naturalnym uzupełnieniem dla brzóz. Wyjątkowo elegancko, nowocześnie i miejsko wypadają w towarzystwie hortensji.

Blog

Warzywnik w nowym wydaniu!

Warzywnik jest tradycyjną częścią przydomowego ogrodu. Kiedyś przybierał głównie formę grządek pieczołowicie pielonych i doglądanych przez właścicieli. Utrzymanie takich warzywników wymagało sporo pracy i wytrwałości, ale dawało też dużo satysfakcji. Z czasem rezygnowano z zakładania tej części ogrodu, jako zbyt zajmującej w pędzącym świecie. Teraz, kiedy dużo mówi się o ekologii, życiu w zgodzie z naturą, zdrowym odżywianiu, warzywniki wracają w nowej, skrojonej na współczesne potrzeby formie. Osobiście uwielbiam taki przydomowy ogród warzywny lub ziołowy. Może zachwycać oryginalną formą, być równie piękny co rabaty kwiatowe i dodatkowo cieszyć przyjemnymi zapachami.

Nowoczesny warzywnik jest integralną częścią ogrodu. W moich projektach jest widoczny, wyeksponowany – ma nie tylko funkcję praktyczną ale i estetyczną. Pragnę, żeby był duma gospodarzy. Projektuję go często jako kombinację drewnianych donic ustawionych na żwirowej nawierzchni. Donice nawiązują kolorem do elewacji domu, ogrodzenia lub innych zabudowań.